0
  • یک سبد خالی

    سبد خرید شما خالی است.

آئورا

وشته کارلوس فوئنتوس ترجمه عبدالله کوثری

معرفی کتاب آئورا

برخی از شاهکارهای ادبی در عین کم‌حجم بودن، مملو از زیبایی‌های ادبی و پیچیدگی هستند. داستان‌هایی که باید چندین و چند بار خوانده شوند تا به درستی فهمیده شوند. کارلوس فوئنتس نویسنده‌ی توانای مکزیکی در رمان آئورا با بهره‌گیری از فضای سورئالیستی (فراواقع‌گرایانه) داستان وهم‌آلود و پیچیده‌ای را خلق کرده است که به راحتی خواننده را با خود همراه می‌کند و در دل داستان قرار می‌دهد.
آئورا؛ مُردن به سوی جوانی

رمان آئورا (Aura) نوشته‌ی کارلوس فوئنتس، از زبان دوم شخص روایت می‌شود، نویسنده با استفاده از این لحن سعی در نزدیک کردن مخاطب به شخصیت‌های داستان دارد. خواننده در همان ابتدای داستان با لفظ «تو» خطاب می‌شود و خیلی زود خود را در کنار شخصیت‌های داستان حس می‌کند.
ویژگی برجسته‌ی دیگر کتاب شخصیت‌پردازی بی‌نظیر آن است. مخاطب در سراسر داستان در تلاش است تا بتواند به عمق شخصیت‌ها پی ببرد. حتی تعداد شخصیت‌های اصلی داستان نیز مشخص نیست و با توجه به عنوان رمان، تداخل شخصیت‌ها ذهن خواننده را بسیار درگیر می‌کند. فوئنتس بر خلاف دیگر نویسندگان آمریکای لاتین که برای فهم راحت‌ترِ رئالیسم جادویی سعی در ساده‌نویسی دارند، با زبانی شاعرانه داستان را روایت می‌کند. لحن شاعرانه‌ی نویسنده با وجود اینکه اثر را تا حدی پیچیده می‌کند اما به‌هیچ‌وجه‌ از جذابیت آن نمی‌کاهد.
درهم‌تنیدگی شخصیت پیرزن و خاطراتش با آئورای جوان از دیگر بخش‌های تامل‌برانگیز کتاب است. نویسنده تمام مفاهیم پیری و جوانی، مرگ و زندگی را در فضایی وهم‌آلود درهم‌آمیخته است؛ طوری که رمزگشایی مضامین و پی بردن به اصل داستان بسیار پرکشش و لذت‌بخش است.

خلاصه‌ داستان کتاب آئورا

داستان کتاب آئورا اثر فوئنتس در خانه‌ای بسیار قدیمی متعلق به یک پیرزن و حول چهار شخصیت اصلی اتفاق می‌افتد. فلیپ مونترو زمانی‌که در کافه‌ای نشسته است، با آگهی جالب توجهی روبرو می‌شود؛ پیرزنی درخواست کرده است که به ویراستاری نیاز دارد تا خاطرات شوهرش را جمع‌وجور کند و آن‌ها را دوباره بنویسد. مبلغ دست‌مزد پیشنهادی چندین برابر حالت عادی در نظر گرفته شده است. اما شرط انجام کار این است که نویسنده باید در خانه‌ی پیرزن کار کند. زمانی‌که مونترو به خانه پیرزن می‌رود متوجه می‌شود که برادرزاده‌ی او که دختری جوان و زیبا به نام آئورا است نیز در خانه حضور دارد. آئورا انگیزه‌ی مونترو برای ماندن در خانه‌ی پیرزن می‌شود.

منظور از کلمه آئورا چیست؟

در نظریات علمی انرژی منعکس شده در بدن را آئورا می‌نامند. در این انعکاس، گذشته، حال و آینده‌ی هر شخص ثبت می‌شود. روان‌شناسان با استفاده از آئورا شیوه‌ی زندگی و احساسات هر فرد را مطالعه می‌کنند. فوئنتس در کتابش با هنرمندی تمام از این نظریه‌ی علمی استفاده کرده و طی شرح داستان، شخصیت‌های کتاب را به‌شکلی قابل‌توجه و چندبعدی ترسیم می‌کند.

 

آمار بررسی

0
0 از 0
0 امتیاز
5 ستاره 0
4 ستاره 0
3 ستاره 0
2 ستاره 0
1 ستاره 0

بررسی

تا کنون مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است.

اولین کسی باشید که نظر میدهید. “آئورا”

قیمت تومان5,000

اشتراک گزاری این محصول